Skip to content
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size
You are here: Start arrow Oferta arrow Nowe Technologie / New Tech
Nowe Technologie / New Tech Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Przepraszamy, po aktualizacji będziecie mogli zapoznać się w tym miejscu z różnymi nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi  i technologicznymi m.in.:

- do pracy grupowej

- do profesjonalnej obsługi Państwa stron WWW / Materiał w przygotowaniu - zapraszamy wkrótce ! Dziś zapraszamy do zapoznania się z wprowadzeniem do czystych technologii energetycznych / ENERGII SOLARANEJ

Co ludzie powinni wiedzieć o Energii Odnawialnej,
czyli jaka jest prawda?

 

Pomijanie sposobu wykorzystania energii odnawialnej, a skupianie się wyłącznie na zastępowaniu konwencjonalnych surowców energetycznych OZE, jest typowym powszechnym błędem.
Błędem rokującym znaczną podwyżkę cen energii dla ostatecznych odbiorców.

Sposób pozyskania energii odnawialnej może być różny.
Istnieją sprawdzone technologie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z biomasy, wiatru, słońca czy pływów morskich. Każdy ma swoje wady i zalety.
Ocenę możliwości zastosowania każdej z nich, trzeba rozpatrywać poprzez pryzmat: nakładów inwestycyjnych, stabilności źródła (wiatr, pływy czy słońce) czy możliwości stałej dostawy surowca (biomasa).

Jednak, bez względu na rodzaj zastosowanej technologii OZE do wytwarzania energii elektrycznej czy ciepła, najważniejszy jest sposób jej użycia.

Z pewnością podstawowym błędem stosowanym przez większość inwestorów jest próba wykorzystania wytworzonej energii ze źródeł odnawialnych do tradycyjnych systemów grzewczych.

Ciepło wytworzone w jakiejkolwiek z tych technologii i zastosowane w sposób tradycyjny, ze względu na wiele czynników, będzie zawsze droższe niż spalanie węgla czy gazu.

Nie możemy walczyć z prawdami oczywistymi i doświadczeniami energetyków opartych na latach praktyki, bezsprzecznie węgiel jest najtańszym surowcem energetycznym do wytwarzania ciepła.

ale ........

właśnie, ale dotyczy to wyłącznie systemów konwencjonalnych. Czyli wytwarzania ciepła w systemach ciepłowniczych ciepłowni i elektrociepłowni, także lokalnych domowych kotłów sprzężonych z tradycyjnym systemem ogrzewania grzejnikami w domach i budynkach gdzie ucieka ona natychmiast na zewnątrz.

Spowodowane jest to dużym zapotrzebowaniem na moc grzewczą, potrzebne wysokie temperatury czynnika grzewczego w instalacji, a jednoznacznie uzależnione od olbrzymiej ucieczki ciepła przez ściany, okna, dach czy powietrze wentylacyjne.

Możliwość wykorzystania energii odnawialnej wiąże się nierozłącznie z racjonalnym sposobem jej wykorzystania, z dobrze przemyślanym projektem i prawidłowo wykonanym systemem izolacji termicznej budynku.

Każda z wymienionych wcześniej rodzajów energii odnawialnej (oprócz biomasy) jest energią darmową, pod warunkiem, że nie wepchniemy jej do rury dostarczającej ciepło z ciepłowni, czy do sieci elektroenergetycznej.

Sposoby przemysłowego dostarczania ciepła czy energii elektrycznej podrażają znacząco koszty produkcji energii (w porównaniu do spalania węgla), a co za tym idzie ceny dla ostatecznego odbiorcy.

Podstawowa zasada Unii Europejskiej oraz prawa polskiego, "zanieczyszczający płaci" decyduje o przerzuceniu wszystkich kosztów na korzystającego z energii.

System ulg czy dopłat do dużych wytwórców (sieciowych) energii elektrycznej czy ciepła, to problem poziomu Rządu. Nie rozwiązywalny, w żaden inny sposób niż obciążenie odbiorców energii.
Przemysłowe inwestycje w OZE oraz wszystkie próby złagodzenia wysokich cen energii związanchy z tymi inwestycjami, to tylko odroczenie terminu podwyżki cen.

Decyzja powinna pozostawać w rękach konsumenta (odbiorcy) energii, on odpowiada za zanieczyszczenie powietrza, bo on ją zużywa i on powinien wybrać dla siebie najkorzystniejszą, pod względem ekonomicznym i jakości życia, formę wytwarzania, czy korzystania z OZE.
Każdy inny sposób "promocji" Odnawialnych Źródeł Energii wiąże się ze znaczącym wzrostem cen dla odbiorcy końcowego.
Tu warto dodać, że istniejący w Polsce system opiera się wyłącznie na deklaracjach politycznych (typu: będziemy robić, będziemy promować, chronimy klimat, itp...) a jedynym sposobem promocji jest obowiązek odkupu energii elektrycznej wytworzonej z OZE przez zakłady energetyczne i spółki dystrybucyjne.
Co nieuchronnie prowadzi do wzrostu cen energii.
I proszę zauważyć, że bez względu na rządzącą opcję polityczną, problem pozostaje niezmieniony.

Brak jest jakiejkolwiek niekomercyjnej informacji o powszechnie dostępnej, bezpłatnej energii odnawialnej i sposobach jej wykorzystania w indywidualnych systemach grzewczych. Podczas gdy dostosowanie budynku do jej wykorzystania (rezygnacja z centralnego ogrzewania i termoizolacja budynków) nie niesie dużych nakładów inwestycyjnych i daje znaczne ograniczenie wydatków zawiązanych z ogrzewaniem (do 90% oszczędności).

 


Tu trzeba podkreślić, że termin "termoizolacja" nie ma nic wspólnego z "dociepleniem budynków" preferowanych przez t.zw. audytorów energetycznych.
System szkolenia tych audytorów oparty na wiedzy z podstaw fizyki, o których uczą w szkole podstawowej, jest niepełny, wadliwy i powoduje wprowadzanie w błąd inwestorów. Najczęściej proponowany przez nich wariant "docieplenia" spowoduje jedynie niewielkie oszczędności, a istotnie obniży jakość powietrza w pomieszczeniach.

Proszę przeczytać krótki artykuł o działaniach audytorów energetycznych.
Premia termomodernizacyjna na przykładzie Narodowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie,
czyli o jaki naród im chodzi, może ktoś mi odpowie?

Jakieś oszczędności są, kosztem zdrowia mieszkańców. Nikt, bowiem w zamian za likwidację wentylacji grawitacyjnej pracującej wyłącznie w oparciu o nieszczelności okien, nie proponuje żadnej dostawy powietrza do pomieszczeń, zamykając ją przez wymianę okien na szczelne.

Robienie ludziom "wody z mózgu" jest dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy, ale jakim kosztem?

Zdrowia, życia ludzkiego, pozbawiania ludzi ostatnich oszczędności, czy zadłużania ich na następne 10 lat w kredytach termomodernizacyjnych do inwestycji (docieplaniu), nikomu do niczego nie potrzebnych?

Te wszystkie problemy obszernie omawiamy na naszych stronach internetowych.

A przede wszystkim, jak:

  • kontrolować projektanta,
  • jak wybrać dostawcę urządzeń,
  • jak ogrzać budynek, żeby nie płacić wysokich rachunków.
Podstawowy cel zamieszczanych w portalu informacji:
  1. pokazać jak zapewnić zdrowe warunki przebywania w pomieszczeniach - pamiętajmy że ludzie spędzają w pomieszczeniach ponad 90% swojego życia,
  2. zlikwidować rachunki za ogrzewanie, bo nie wystarcza już dnia żeby na to zarobić,

Od 01.01.2007 rusza nasz program szkoleniowy
" EKOENERGIA - EKOROZWÓJ. TRANSFER WIEDZY KSZTAŁTUJĄCEJ SPOŁECZNĄ ŚWIADOMOŚĆ EKOENERGETYCZNĄ.

Program w formie seminarium szkoleniowo-edukacyjnego, skierowany jest, w swoim pierwszym etapie, do wszystkich samorządów lokalnych województwa mazowieckiego.
Jest bezpłatny (finansowany przez fundusze strukturalne), proszę informować o tym wszystkich pracowników samorządowych.

Oni będą wyposażeni we wszystkie materiały, prównania technologii, porównania kosztów, biuletyny i informacje o modelowych działających i nowopowstajacych budynkach ogrzewanych energia odnawialną.

Od samorządów lokalnych żądajcie szczegółowych, dokładnych informacji i materiałów informujących.
Autor: Dariusz Głowacki
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Migawki

Copyright © 2003 - 2011 Infero Group - Modeling, Models, Modelki, Fotografia, Photography, CMS, Reklama, Pozycjonowanie, SEO, Zdjęcia, Design.